FutbolGalatasaray

UEFA Galatasaray’a 15 Milyon Euro Ceza Verdi

UEFA'dan Üzücü Karar

UEFA Galatasaray’a 4 yıl sürecek mali ve idari cezalar verdi. Galatasaray UEFA ile yapılandırma anlaşması yaptığını KAP’a bildirdi.

UEFA’dan Galatasaray’a gelmesi beklenen yaptırım kesinleşti. UEFA ve Galatasaray yönetiminin bir süredir gerçekleştirdiği görüşmelerin sonucu belli oldu. UEFA’dan Galatasaray’a Finalsal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle 9 Milyon Euro’su hemen, 6 Milyon Euro’su koşullu olmak üzere 15 Milyon Euro ceza verdi. Galatasaray cezanın 9 Milyon Euro’luk kısmını hemen ödeyecek. Eğer Galatasaray önümüzdeki 4 sezon boyunca Finalsal Fair Play kurallarına uyarsa cezanın 6 Milyon Euro’luk kısmını ödemeyecek. Ayrıca Galatasaray gelecek sezon Şampiyonlar Liginde kadrosunda en fazla 21 futbolcu bulundurabilecek. Galatasaray Anlaşmanın şartlarını yerine getirdiği taktirde her yıl listeye 1 futbolcu ekleme hakkı elde edecek.

Galatasaray ve UEFA arasında 4 yıllık sürecek bir anlaşma yapıldığı duyuruldu.

UEFA ve Galatasaray arasında yapılan anlaşmanın detayları

Yapılan anlaşma 2018-19, 2019-20, 2020-21, 2021-22 sezonları olmak üzere 4 sezon geçerli olacak.

Galatasaray Avrupa kupalarına bu yıldan itibaren 4 Futbolcu eksik yazabilecek. Galatasaray’ın yapılan anlaşmaya uyması durumunda bu ceza her yıl 1 futbolcu azalacak ve ceza 2022 yılında bitmiş olacak.

Galatasaray mali planı ile ilgili taaddütler verdi. Galatasaray, 2018 – 2019 sezonu içi en fazla 20 Milyon Euro zarar etme, 2019-2020 sezonu için en fazla 10 Milyon Euro zarar etme ve 2020-2021 sezonu için zarar etmeme sözleri verdi.

2022 yılına kadar UEFA Galatasaray’ın bütün Mali işlemlerini inceleyecek.

Galatasaray eğer bu plana uymazsa 6 milyon euro’nun yanı sıra ek cezalar da gelebilir. Galatasaray’ın bu plana uymaması durumunda Galatasaray’a Transfer yasağı, Avrupa kupalarından men cezası gibi daha ağır cezaların verilebilir.

Fenerbahçe ve Trabzonspor Kısmen Uygun

Finalsal Fair Play izlemesinde olan diğer iki Türk takımı Fenerbahçe ve Trabzonspor ise UEFA’nın Finansal Fair Play kurallarına kısmen uydular. Her iki takıma da Maddi ceza verilmesi beklenmiyor. Fenerbahçe ve Trabzonspor’a önümüzde ki 2 sezon Galatasaray’a da olduğu gibi oyuncu sayısı azaltma gibi cezalar verilmesi bekleniyor.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker