FutbolGalatasaray

UEFA – Galatasaray Anlaşması Yeniden Gündemde

UEFA’nın bünyesindeki CFCB (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu) başkanı Jose Cunha Rodrigu Galatasaray ile yapılan anlaşmayı yeniden gözden geçirilmek üzere UEFA CFCB’nin araştırma komisyonuna gönderdi. CFCB’den yapılan açıklamada Galatasaray ile yapılan 4 yıllık anlaşmanın yeniden inceleneceği söylendi. İncelemenin ne zaman sonlanacağı veya neden böyle bir kararın alındığı CFCB tarafından yapılan açıklamada belirtilmedi. Böyle bir kararın alınmasında daha önce Avrupa kupalarından men edilen Milan’ın etkisi olduğu söyleniyor ancak yapılacak inceleme sonucu anlaşmanın değiştirilmeyeceği tahmin ediliyor.

KARARDA MİLAN ETKİSİ

Yeniden inceleme kararının verilmesinin sebebi olarak Milan’ın Galatasaray’ı UEFA’ya şikâyet etmesi olduğu söyleniyor. UEFA daha önce İtalya’nın Milan takımını Finansal Fair Play kurallarına Milan’ın uymaması nedeni ile UEFA’nın yapacağı tüm Avrupa kupalarından Milan’ı men etme kararı almıştı. Milan tarafı ise Galatasaray ile aynı durumda olduklarını UEFA’nın bir çifte standart uyguladığını söylüyor ve kendileri ile de Galatasaray’a yapıldığı gibi bir anlaşma yapılmasını istiyor.

GALATASARAY YENİ CEZA BEKLEMİYOR.

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz anlaşmanın iptal edilmesi veya yeniden düzenlenmesini beklemiyor. Başkan Mustafa Cengiz, UEFA’nın bu tutumunun yalnızca bir gözden geçirme olduğunu, Galatasaray’a yeni bir ceza verilmesi veya anlaşmanın iptal edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Kulüpten yapılan araştırmada yeniden incelemenin rutin bir olay olduğu anlaşmanın seyrini değiştirecek bir işlem yapılmayacağı söylendi.

ANLAŞMA NEYDİ?

Galatasaray ve UEFA arasında 4 yıllık anlaşma yapılmıştı. Anlaşma gereğince 4 ayrı yaptırım planı hazırlanmıştı. Galatasaray UEFA’ya 6 Milyon Euro para cezası ödeyecek, Galatasaray 2019 yılında en fazla 20 milyon Euro zarar edebilecek devam eden 4 sezon sonunda Galatasaray’ın hiç zarar etmemesi gerekiyor. Galatasaray ayrıca önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi kadrosuna en fazla 21 oyuncu koyabilecek, her sezon boyunca bu sınır 1 kişi artacak ve 4. sezonun sonunda bu sınır kalkmış olacak. Galatasaray bu süreçte sattığı oyuncu bonservisi kadar satın alım bonservisi ödeyebilecek. Eğer Galatasaray bu kurallara uymazsa hem Avrupa kupalarından men edilecek hem de 9 milyon Euro daha para cezası ödeyecek.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker