Dünya Kupası

2018 Dünya Kupası’nın Ardından

1930 yılından itibaren 4 yılda bir düzenlenmeye başlanan FIFA Dünya Kupası’nın 21.si bu sene Rusya ev sahipliğinde düzenlendi. Kupada mutlu sona ulaşan takım ise Fransa oldu. Böylelikle Fransa, bu zafere tarihinde ikinci kez ulaştı.

Fransa’nın finalde 4-2 ile geçtiği Hırvatistan ikinci olurken Belçika 3., İngiltere de 4.lükle yetinmek zorunda kaldı.

Turnuvanın gol kralı attığı 6 golle İngiliz Harry Kane oldu. En iyi genç yetenek ödülü Fransa’dan 19 yaşındaki Kylien Mbappe’nin olurken, en iyi eldiven ödülü Belçikalı Thibaut Courtouis’ya verildi. Turnuvanın en iyi oyuncusuna verilen Altın Top ödülü ise Hırvatistan’dan Luka Modric’in oldu. FIFA tarafından belirlenen turnuvanın 11’i ise şöyle.

Son şampiyon laneti ise bu sene de devam etti. 2014 Dünya Kupası’nın sahibi Almanya, henüz grup aşamasındayken turnuvaya veda etti.

Kupanın diğer favorilerinden Portekiz, Arjantin ve İspanya 2.turda, Brezilya ise çeyrek finalde elenerek sürprize imza attılar.

Ülkemizi Dünya Kupası’nda temsil eden hakem heyetimiz Cüneyt Çakır, Tarık Ongun ve Bahattin Duran ise görev aldığı 3 karşılaşmada da Başarlı performans sergiledi. O maçlar grup aşamasındaki Fas – İran ve Nijerya – Hırvatistan ile Yarı Final’deki Hırvatistan – İngiltere maçlarıydı.

2018 Rusya Dünya Kupası ile birlikte bir takım yeni kurallara da hayatımıza girdi. Bunlardan en çok dikkat çekeni Video Asistan Hakem (VAR) oldu. Kullanılan 29 penaltının 12’si VAR yardımıyla verilmesi, hata payının en aza indirgenmesini sağladı.

Bir diğer yeni kural ise 4.Deşiklik. İlk kez uygulanmaya başlanan bu kuralda artık uzatma devrelerine gidilen maçlarda her iki takıma bir yeni oyuncu değiştirme hakkı veriliyor.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker