Dünya KupasıFutbol

2018 Rusya Dünya Kupası: İsveç Takım Analizi

Bu yıl ilk defa Rusya’da gerçekleştirilen, 21. si düzenlenen ve dünya çapında en fazla izlenilen spor organizasyonu olan Dünya Kupası’na bu sene 12. kere katılma başarısını gösteren İsveç milli takımı, İskandinavya ülkeleri arasında büyük bir farkla en çok katılan ülke olması bakımından dikkatleri üzerine toplayan bir ülke.

1958 yılında kendi evinde düzenlenmiş olan turnuvada aldıkları ikincilik ve 1994 yılında Amerika’da gerçekleşen turnuvada kazandıkları üçüncülük İsveç milli takımının tarihinin en büyük başarıları olsa da 2002’de ve 2006’da son 16’ya kalmaları da İskandinavya’yı temsil ettiklerinden dolayı büyük bir başarı sayılır. İskandinav ekibi 2010’daki ve 2014’teki Dünya Kupası organizasyonlarına ise katılmaya hak kazanamadı. 2010’da elemelerde Danimarka ve Portekiz’den sonra üçüncü sırada yer alan ve elenen İsveç 2014 yılında ise Almanya’nın arkasında yer alarak ikinci olup play-off oynama hakkını elde etmişti ancak Portekiz’e karşı oynadığı 2 maçı da kaybederek turnuvaya katılamadı.

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya kupası elemelerinde Fransa, Hollanda, Belarus, Bulgaristan ve Lüksemburg ile ettiği mücadeleden 19 puan çıkaran İsveç bu puanla Hollanda’nın önünde yer alarak play-off oynama hakkını elde etti. 2014 yılında Portekiz karşısında play-off’lardan çıkamayan İskandinavlar bu sene 1958 yılından bu zamana kadar düzenlenmiş olan tüm Dünya Kupalarına katılma başarısı göstermiş olan İtalya ile eşleşti. İç sahada ilk maçı 1-0’lık skorla alan İsveç bu skoru ikinci maçta korumayı başararak turnuvaya tekrardan dahil oldu.

2017 yılının sonuna doğru Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan İsveç ilk hazırlık maçını 2018’in başında Estonya ve Danimarka karşısında gerçekleştirdi. Teknik adam Janne Andersson dönemin hazırlık maçlarının tümünde Allsvenskan’da forma giyen oyuncuları seçerek toplu bir şekilde performanslarını sınamak istedi. 2 ay geçtikten sonra Şili ile de yaptığı hazırlık maçında aynı kadroyla çıksa da sonraki Romanya maçında Andersson önceki maçlarda forma şansı vermediği isimleri daha çok tercih etti. Bu 4 hazırlık maçından sonra da Danimarka ile oynadığı son hazırlık maçında ilk yarı ve ikinci yarı çok fazla değişiklik yapan Andersson tabiri caizse maçı iki yarıda iki ayrı takım ile oynattı.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker