Dünya KupasıFutbol

2018 Rusya Dünya Kupası: İngiltere Takım Analizi

Yine mi hayal kırıklığı olacak?

Her Dünya Kupası gelip çattığında taraftarları umutla dolduran ancak her defasında da hayal kırıklığı yaşatan İngiltere Milli Takımı bu turnuvada gelmiş geçmiş en sade kadroyu oluşturarak vereceği umudu da azaltmak istiyor gibi görünüyor. Rusya’da beklentileri hiç karşılayamamış bu kadro ile diğer devlerin arasından sıyrılıp kupayı almak İngiltere Milli Takımı için şu anlık hayal gibi.

Büyük hayal kırıklıklarına yol açan İngiltere Milli takımının Dünya kupası maçlarında en son 2010 yılının Haziranında Slovenya’ya karşı galibiyet almıştı. 2014 Dünya kupasında gruplarda sadece 1 puan alıp son sırada yer alarak evlerine dönen İngilizler çözümü kökten bir değişiklikte buldular. 2014 Dünya Kupası’nda kadroda yer alan futbolcuların sadece 5 tanesi bu seneki turnuvada kadroya dahil edildi.

2016 Eylül ayında bir skandala karıştıktan sonra görevinde yalnızca 67 gün kalıp istifa eden Sam Allerydayce’den sonra göreve sürpriz bir biçimde getirilen Gareth Southgate bir süre destek görmeyip tepki ile karşılansa da devam ettirdiği kadro düzenlemesi ile bu sezonki turnuvaya namağlup bir takım getirmesi sayesinde yavaş yavaş güvenleri tazeledi.

İngiltere turnuvada gruplardaki rakiplerinin ona göre daha düşük bir klasmanda yer alan Slovakya, Slovenya, İskoçya ve Litvanya oldukları için gruptan rahat bir şekilde lider olarak çıkması ile birlikte tecrübesiz genç kadrosuna özgüven kazandırarak verimli bir aşama geçirdi.

Eleme maçları kolay maçlar olsa da deneyimi yetersiz olan bu kadroyu yüksek klasmandaki rakiplere karşı denemek gerektiğinden İngiltere hazırlık maçlarını bu klasmandan Almanya, Hollanda, Brezilya ve İtalya karşısında oynayarak hiçbirinden mağlubiyet almadı. Eleştirilere sürekli maruz kalsa da Southgate 3 – 5 – 2 taktiğinden vazgeçmedi. Nijerya’nın ardından en genç takım olan İngiltere’yi tekrar eski başarılarına kavuşturmak isteyen Southgate başarısız geçen yıllara son vermeye çok kararlı.

Gareth Southgate tarafından 23 kişiden oluşturulmuş bu genç kadronun en ilginç özelliklerinden bir tanesi bu 23 oyuncudan 19’unun aynı 6 takımdan olması ( Tottenham, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Leicester City) . Bu 19 oyuncudan 5 tanesi Tottenham oyuncusu.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker