Dünya KupasıFutbol

2018 Dünya Kupası: Uruguay Takım Analizi

Dünyanın en prestijli futbol takımlarından biri olan, 2 defa Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan sevimli bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay, Dünya Kupası tarihinin ilk şampiyonu olma unvanına da sahip. Eski zamanlarda katılmış olduğu turnuvalardaki başarılarıyla adından çokça söz ettiren Uruguay altyapısında yetiştirdiği oyuncuların dün Uruguay’yaca ünlü yıldızlar haline geldiği bir takım olarak dünya futboluna önemli katkılar sunmuştur aynı zamanda.

Futbol tarihinde önemli bir yere sahip olan , eskiye oranla biraz zorlanıyor diyebiliriz. 2002 yılında Senegal ve Danimarka’nın arkasında kalan Uruguay gruptan çıkamayıp turnuvaya veda ederken 2006 yılında gruplara bile katılamadı. 2010 yılında ise yarı finale kadar yükselip yarı finalde Hollanda’ya karşı ve 3. maçında da Almanya’ya karşı aynı skorla mağlup olarak 4. sıraya yerleşti. 2014 yılında ise Kosta Rika’dan sonra yer alarak grubu tamamlayan takım son 16’da Kolombiya’ya 2 –0 mağlup olarak turnuvaya veda etti.

2018 Dünya Kupasına gelirken de Uruguay zor bir dönemden geçiyor. Güney Amerika elemeleri dahilinde Arjantin, Kolombiya ve Şili’yi arkasında bırakıp Brezilya’dan sonra elemeleri 2. Sırada bitirerek turnuvaya direkt olarak katılma şansı kazansa da elemelerde istikrarsız bir formda olduğunu hissettirdi. Eleme maçlarına iyi bir başlangıç yapsa da deplasmanda Şili ve Peru’ya,  iç sahada ise Brezilya’ya farklı bir şekilde yenilerek, Arjantin ile de berabere kalarak 4 maçlık kötü bir seriye yakalanmıştı. Ama bu kötü başlangıcı 12 yıldır takımın teknik direktörlüğünü yapan ve 2011’de takımına Copa America’yı kazandıran deneyimli teknik direktör Oscar Tabarez ile atlatarak son 3 maçta Bolivya ve Paraguay karşısında galibiyet, Venezuela karşısında ise beraberlik alarak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandılar.

Uzun yıllardır Oscar Tabarez’in önderliğinde turnuvalara hazırlanan Uruguay, 2017 senesinde oynadığı 4 hazırlık maçında da galibiyet elde edemedi. Bu dönemde Avusturya’ya 2–0, İrlanda’ya 3–1 ve İtalya’ya 3–0 gibi skorlarla yenilip Polonya ile de golsüz berabere kaldılar.

2018 yılının Mart ayında ise Çin Kupası kapsamında yarı finalde Çekya’yı ve finalde Galler’i mağlup eden Uruguay turnuvanın kazananı oldu. Turnuvada maçlara 4–4–2 gibi bir dizilim ile çıktıkları için bu Dünya Kupasında da bu formasyonu bekleyebiliriz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker