Dünya KupasıFutbol

2018 Dünya Kupası: Rusya Takım Analizi

Ev sahibi olma gururuyla...

21. yüzyıl boyunca organize edilen Dünya Kupası turnuvalarından 9 turnuvanın yalnızca 3 tanesine katılmayan Rusya milli takımı diğer 6 turnuvaya da katılıp 5’inde gruplardan çıkmayı başaramamıştır. 2018 Dünya Kupasına ev sahibi olarak katılan takım turnuvalara katılım konusunda bir başarıya sahip olsa da turnuvanın umut veren takımlarından biri olmayı daha önce başaramadı. Ancak bu defa kendi taraftarı önünde oynayacak olan Rusya büyük bir başarı ümit ediyor.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Leonid Slutski öncülüğünde hazırlanmış olan Rusya gruplarda İngiltere, Slovakya ve Galler ile aynı grupta mücadele ederken yalnızca bir maçta İngiltere ile berabere kalıp kalan tüm maçlarda kaybederek grubu son sırada bitirmişti. Bu başarısızlığa neden gösterilen teknik direktör Leonid Slutski’nin görevine son verilmiş ve yerine Polonya’nın Legia Varşova takımına çifte kupa kazandıran Stanislav Cherchesov getirilmişti.

Büyük turnuvaların ev sahibi olup turnuvaya direkt katılan takımların en göze çarpan eksiği yaklaşık 2 yıl boyunca resmi maçlara çıkmaması oluyor. Rusya da bu eksiği kapatmak adına 4 ayrı kıtadan 16 ülke ile hazırlık maçı yaptı.

Stanislav Cherchesov’un göreve gelmesinden sonra Türkiye A Milli takımı ile başlayan hazırlık maçları macerası Gana, Kosta Rika, Güney Kore, Belçika, Arjantin, İspanyaBrezilya, Fransa gibi değişik kıtalardan önemli takımlar ile yapılan karşılaşmalar ile devam etti. Ek olarak 2017 Haziran ayında düzenlenen Konfederasyon Kupası’na ev sahipliği yapsa da Rusya Milli Takımı, Meksika, Portekiz ve Yeni Zelanda ile olan karşılaşmalarından 1 galibiyet ve 2 mağlubiyet alarak gruptan çıkmayı başaramamıştı.

2017 senesini hazırlık maçları ve Konfederasyon Kupası ile geçiren Rusya için 2018 senesi üst üste gelen sakatlık haberleri ile beraber kötü başladı. Teknik adamın hazırlık maçlarında bile ayırmak istemediği stoper üçlüsü Dzhikiya, Vasin ve Kudryashov’dan Dzhikiya ve Vasin’in geçirdikleri sakatlıklar nedeniyle Dünya Kupasında kadroya dahil olamamaları Cherchesov’un tüm planlarını altüst etti. Bununla da kalmayıp Rusya Milli Takımının Smolov ile birlikte en golcü oyuncusu olan Kokorin de sakatlanarak kadro dışı kalmak zorunda kaldı. Bu sakatlıklar teknik adam Cherchesov’u tüm planları en baştan yapmak zorunda bıraktı.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker