Dünya Kupası

2018 Dünya Kupası Peru Takım Analizi

Dünya’nın cennet köşelerinden biri olan Machu Pichu’ya ev sahipliği yapan Latin Amerika ülkesi Peru, futbol tarihinde 5. kez Dünya Kupası’na katılabilmiş olmanın gururunu yaşıyor. Daha önce 1930, 1970, 1978 ve 1982 yıllarında Dünya Kupalarında yer alan Peru Milli Takımı, bunlar içerisinde en iyi derecesini 1970 ve 1978 Dünya Kupalarında çeyrek final oynayarak elde etti. Bundan önce 1934, 1950 ve 1954 Dünya Kupalarına da katılma hakkı elde etmesine rağmen, çeşitli sebeplerle Dünya Kupalarından çekildiler.

8 turnuvanın ardından yeniden dünyanın en büyük futbol turnuvasında boy gösterecek olan Peru, 36 yıldır Dünya Kupası’nda boy gösterememenin acısını çıkaracağa benziyor. Peru’nun deneyimli teknik direktörü Ricardo Gareca, geçtiğimiz senelerde Güney Amerika’da yılın teknik direktörü ödülüne layık görülmüştü. Ve yine forvetleri Guerrero da kıtada yılın oyuncusu seçildi.

Perulular, Güney Amerika elemelerini 5. sırada tamamlamanın ardından Yeni Zelanda ile kıtalararası play-off oynama şansına sahip oldular. Deplasmanda 0-0 skoruyla berabere biten maçın ardından Yeni Zelanda’yı kendi evlerinde 2-0 yenerek kupa biletini cebine koyan taraf olmayı başardılar. 5.  Olarak bitirdikleri Güney Amerika elemelerinde, toplamda 7 zafer, 5 beraberlik ve 6 yenilgi aldılar. Attıkları 27 gole karşılık, kalelerinde 26 gol yediler. Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan takımlar arasında, elemelerinde en çok gol gören takım konumundalar.

Teknik direktör Ricardo Gareca yönetiminde Rusya ev sahipliğinde 2018 Dünya Kupası’na katılan Peru, 36 yıl sonra ilk defa bu sahnede kendini gösterecek. Bireysel olarak bakıldığında kaliteli oyunculara sahip olsalar da, uzun yıllardır “takım olma” olgus etrafında bir araya gelebildiklerini söylemek yanlış olur. Buna rağmen bu seneki kupayı evlerine götürmeyi, galibiyetleri hanelerine yazdırmayı kendilerine hedef edinen Peru takımı bu iddialarını özellikle ileri ve orta bölge oyuncularının çok yönlü isimler olmasına inşa ediyorlar.

Sağ ve sol kanattaki oyuncuları çok büyük potansiyellere sahip Peru takımı, aynı zamanda deneyimli ve Avrupa kadrolarında yoğrulmuş futbolcuları da barındırıyor. Yine de genel olarak bakıldığında çabuk gol yiyebilen bir takım pozisyonundalar. Alan savunması konusunda da çok başarılı olabildikleri söylenemez. Kalelerinde gördükleri goller genelde yan toplarda ve savunma arkasına atılan toplardan doğuyor.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker