Dünya Kupası

2018 Dünya Kupası Japonya Takım Analizi

Fransa’da düzenlenen 1998 Dünya Kupasından itibaren tüm Dünya Kupalarına katılım gösteren Japonya, Asya futbolunun öne çıkan figürlerinden birisidir. Buna rağmen Japon futbolunun asıl gelişim süreci son 30 yılda gerçekleşmiş denilebilir.

1992 senesinde Asya Kupası şampiyonluğu ile başlayan gelişimin temelinde tartışılmaz olarak 80’lerde birçok ülkede yayınlanan Kaptan Tsubasa animasyon serisinin bir yeri vardır. Tsubasa serisi ile ülke çapında futbol bilinirliği artarken, her geçilen yılda Asya futboluna damga vuracak bir neslin yetişmesinin de tohumlarını serpmiş olacaktı.

Sonraki yıllarda 2002 Güney Kore-Japonya ortaklığı ile düzenlenen Dünya Kupası ile beraber dünyadaki yerinin gelişimini sürdüren Japonya; 2018’deki Rusya’da düzenlenmekte olan Dünya Kupasına da katılım hakkı elde etmiş böylece bu organizasyonun gediklisi haline gelmiştir.

Japonya, 1991 yılında kendi ulusal liglerinde profesyonelleşmeye gitme planlarını deklare etti. Bunun yanısıra Asya kıtası coğrafyasında düzenlenen futbol organizasyonlarına ev sahipliği yapmak için talip olarak, o yıllarda gayelerinin uluslararası organizasyonlar olduğunu da işaret etmiş oldular.

1992 yılında Japonya’da düzenlenmiş olan Asya Kupası’nı kazanıp ilk uluslararası organizasyon zaferini hanelerine yazdıran Japonya böylelikle futbolda adeta bir atılım sürecine girmiştir denilebilir.

Takvimleri 2002 tarihini gösterdiğinde Güney Kore ile birlikte turnuvanın ev sahipliğini üstlenen Asya temsilcisi; içerisinde Tunus, Rusya ve Belçika’nın bulunduğu zorlu gruptan 7 puan alarak son 16’ya yükselmeye hak kazandı.

2010 yılına gelindiğinde tekrar son 16 başarısını gösterebilen Samuraylar katıldıkları diğer turnuvalarda ise grup aşamalarında bir varlık gösteremediler.

Samuraylar 2015’te başlayıp 2017 senesinin ağustosunda son bulan Dünya Kupası Asya elemeleri macerasında Kamboçya, Singapur, Afganistan ve Afganistan’ın bulunduğu grupta yalnızca Singapur ile berabere kalarak 22 puanla ,gol dahi yemeden, grubunu lider tamamladı.

Oynanan hazırlık maçlarında kötü performans gösterilmesi ve teknik direltör Halilhodzic’in futbolcularla yaşadığı iletişim problemleri gün yüzüne çıkınca, Japonya Futbol Federasyonu radikal bir karar alarak; kupanın başlamasına yalnızca 2 ay kala Halilhodzic’in yerine Akira Nishino’yi getirdi. Bu, turnuvalara bu kadar kısa bir süre kalmışken yapılmış görülmesi zor değişikliklerdendir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen hazırlıkların son derece ciddi ve disiplinli yapılmasını sağlayan tecrübe sahibi yeni teknik direktör Nishino bu turnuvalardan oldukça umutlu.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker