Dünya Kupası

2018 Dünya Kupası İran Takım Analizi

Dünya kupası tarihinde 5. defa katılacak olan İran İslam Cumhuriyeti, tarihinde de ilk kez üst üste iki kez bu organizasyona katılımda bulunmuş olacak. Diğer turnuvalarda elde ettikleri tek galibiyetlerini 98 Fransa’da Amerika’ya karşı alan İran; diğer turnuvaların hepsinde beraberlikleriyle birer puan alarak grup aşamalarından ötesine geçmeyi başaramadı.

2018 Rusya turnuvasında şeytanın bacağını kırmaya bir hayli hevesli olmalarına rağmen işleri hiç de kolay gözükmüyor. Fas, Portekiz ve İspanya’nın da yer aldığı B Grubu’nda sürpriz beklentisi içinde olan İran,öncelikle alacağı skorlarla turnuvada balyoz etkisi oluşturmayı hedefliyor.

Geçen mart oynanan Sierra Leone, Cezayir ve Tunus maçlarından sonra sırasıyla Özbekistan, Türkiye ve Litvanya fikstürü ile birlikte Queiroz hazırlık sürecine son noktayı koyma hedefinde.

2017 ekiminde hazırlık maçları programlarına başlayan İran milli takımı Togo’ya 2-0’lık bir fark atarken organizasyonun ev sahibi Rusya ile oynanan maç 1-1’lik beraberlikle son buldu. Sonrasında turnuvaya ilk kez katılacak olan Panama’yı 2-1 mağlup ederek 2017 yılını sonlandırdı. Venezuela ile de hazırlık maçı oynayan Körfez ülkesi böylelikle farklı kıtaların futbol anlayışlarını da gözlemlemiş oldu. Tunus’un yaşattığı 1-0’lık yenilgi özellikle defans anlamında takım çeşitliliğini denemek bakımından ideal bir maç olurken, Cezayir ile oynanan maçta değiştirilen defans kurgusu 2-1’lik galibiyeti getirdi.

Bir önceki turnuvanın tecrübesiyle beraber 1 yıldır süren hazırlanma süreci takımı olgunlaştırmış denilebilir. Diğer yandan, 2011 senesinden beridir İran’ı çalıştıran Portekizli hoca ülke futbolunu yakından tanımasıyla birlikte geniş bir oyuncu havuzu oluşturdu.

Aday kadro -birkaç oyuncu dışında- olabilecek en ideal İran kadrosu olarak görülüyor. Lakin bu süreçte İran medyasının ve İranlıların önem verdiği iki konu oldu. Kulüp takımıyla İsrail deplasmanına giden Masoud Shojaei ile Ehsan Haji Safi’nin ömür boyu milli takımdan federasyon tarafından men edilmesi olayı bu konulardan ilkidir.

İran halkının önemli bir bölümü bu futbolculara verilen bu cezayı fazla ağır ve haksız bulurken, Queiroz her iki oyuncuyu da aday kadroya dahil etme yoluna gitti. Açıklanan 35 kişilik ilk aday kadroda yer bulan fakat sonradan kadro dışı kalan takımın tecrübe sahibi oyuncusu Jalal Hosseini’nin kadrodan çıkarılması tam bir şok etkisi yarattı.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker